Ścieżka edukacyjna „Mokry Kozub” w Babiogórskim PN
W latach 2011-2012 roku dział Środowisko koordynował projekt „Ochrona leśnych siedlisk naturowych poprzez modernizację sieci ścieżek edukacyjnych w Babiogórskim Parku Narodowym”.
Szczyt Babiej Góry jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Beskidach, a zarazem terenem o wyjątkowej wartości przyrodniczej, szczególnie podatny na zniszczenia powodowane obecnością człowieka. Z uwagi na koncentracje zwiedzających na obszarze kopuły szczytowej, powstał konflikt pomiędzy potrzebą ochrony szaty roślinnej i świata zwierzęcego, a zmasowanym ruchem turystycznym. W związku z tym poszukiwano alternatywy dla atrakcyjności szczytu Babiej Góry, aby piękno tego pasma górskiego ukazywać bez szkody dla przyrody. Rozwiązaniem problemu może być utworzenie sieci nowoczesnych ścieżek przyrodniczych usytuowanych w niższych partiach masywu, nastawionych na rozwijanie świadomego typu turystki, którego zadaniem jest uczyć dostrzegania piękna przyrody oraz poszanowania naszego wspólnego dobra.
W ramach projektu powstała ścieżka edukacyjna Mokry Kozub.
Ścieżka zlokalizowana jest w pobliżu siedziby Parku Narodowego i Wystawy Stałej BgPN na wzniesieniu Mokry Kozub. Głównym walorem tego miejsca jest duże zróżnicowanie przyrodnicze. Tereny płaskie sąsiadują ze stromymi zboczami, podmokłe olszyny wyrastają w pobliżu suchych borów. Ponadto roztacza się przepiękny widok na Babią Górę. Ścieżka edukacyjna zakłada aktywne poznawanie wielu aspektów przyrody ożywionej i nieożywionej. Wyposażona została w liczne tablice informacyjne oraz niepowtarzalny plac zabaw, dzięki któremu przekonać się można jaki widok mają z drzewa młode rudziki, jak czuje się remiz w rozhuśtanym gnieździe, oraz czy trudno utrzymać się na pajęczynie.
Ścieżka została oddana do użytku początkiem 2012 roku. Zachęcamy do świadomego odkrywania piękna Babiej Góry!