PZO i PO dla obszarów Natura 2000
Od września 2013 roku rozpoczęliśmy realizację nowych projektów z zakresu planowania ochrony przyrody na obszarach Natura 2000. Tym razem jest to Plan Zadań Ochronnych dla PLH120086 „Górny Dunajec” oraz Plan Ochrony dla PLH120094 „Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego”.
Obszar PLH120086 „Górny Dunajec”
Obejmuje rzeki Dunajec, Czarny Dunajec oraz Lepietnica na terenie dwóch gmin: Nowy Targ i Miasto Nowy Targ. Obszar jest ważną ostoją wielu gatunków ryb cennych z przyrodniczego i gospodarczego punktu widzenia jak również pionierskich siedlisk przyrodniczych. Przedmiotami ochrony są:
- głowacz białopłetwy Cottus gobio
- brzanka Barbus carpathicus
- minóg strumieniowy
- pionierska roślinność na kamieńcach górskich potoków
- zarośla wrześni na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków
- zarośla wierzby siwej na kamieńcach i żwirowiskach górskich potoków
- łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe
Obszar PLH120094 „Ostoje Nietoperzy Powiatu Gorlickiego”
Zajmuje obszar ok 2,8 tys ha i jest jednym z kluczowych dla zachowania populacji podkowca małego w Polsce. Obejmuje 6 enklaw w których zlokalizowane są obiekty z koloniami rozrodczymi nietoperzy oraz obszary żerowiskowe. Na terenie ostoi stwierdzono także występowanie trzech typów siedlisk z Załącznika I Dyrektywy Rady 92/43/EWG oraz 3 gatunków płazów z Załącznika II tej dyrektywy. Przedmiotami ochrony są:
- podkowiec mały Rhinolophus hipposideros
- nocek duży Myotis myotis
- traszka karpacka Triturus montandoni
- traszka grzebieniasta Triturus cristatus
- kumak górski Bombina variegata
- żyzne buczyny
- jaworzyny i lasy klonowo-lipowe na skokach i zboczach
Jesienią 2013 roku przeprowadziliśmy inwentaryzację ichtiofauny w obszarze Górny Dunajec i monitoring kolonii rozrodczych nietoperzy w powiecie gorlickim. W 2014 roku planowane są prace inwentaryzacyjne siedlisk przyrodniczych w obu ostojach. Całość dokumentacji zostanie ukończona we wrześniu tego roku.