Atlas roślinności rzeczywistej Krakowa
W latach 2006 – 2007 ProGea Consulting wykonywała na zlecenie Urzędu Miasta Krakowa opracowanie „Mapa roślinności rzeczywistej Miasta Krakowa i wyznaczenie obszarów przyrodniczo najcenniejszych niezbędnych do zachowania równowagi ekosystemu miasta”.
Opracowanie to swoim zasięgiem objęło tereny administracyjne miasta Krakowa i było pierwszym w Polsce opracowaniem fitosocjologicznym dla aglomeracji miejskiej. Zespoły ekspertów z zakresu botaniki i fitosocjologii związanych z Instytutem Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziałem Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie przez dwa sezony wegetacyjne kartowało szatę roślinną na terenie miasta. Do prac terenowych wykorzystywano odpowiednio przygotowane materiały kartograficzne – arkusze map formatu A4 w skali 1:5.000 (wydrukowane na transparentnej folii) oraz wydruki ortofotomapy satelitarnej w kompozycjach barwnych RGB i bliskiej podczerwieni NIR. Osoby kartujące zbiorowiska roślinne wyposażone były także w odbiorniki GPS. Folie z naniesionymi przez botaników na podstawie prac terenowych z zasięgami zbiorowisk roślinnych i stanowiskami roślin chronionych zostały przetworzone do obrazów cyfrowych i poddane wektoryzacji. W ten sposób powstała numeryczna warstwa zbiorowisk roślinnych. Podczas prac terenowych dla części wydzieleń wykonano zdjęcia fitosocjologiczne metodą Braun-Blanqueta (3 187 zdjęć) oraz zaznaczano stanowiska występujących w wydzieleniach roślin chronionych. Powstała także opisowa baza zbiorowisk roślinnych którą połączono z bazą geometryczną.
Wyniki prowadzonych w latach 2006-2007 prac terenowych i kameralnych Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa wydał w roku 2008 w postaci Atlasu roślinności rzeczywistej Krakowa.
Z wynikami prac można się zapoznać na portalu internetowym „Zielony Kraków” http://zielony-krakow.um.krakow.pl:280/rosl/