Archeologia to nauka o przeszłości człowieka, która jest odtwarzana na podstawie materialnych pozostałości i śladów jego działań. Do niedawna jedynymi metodami badań archeologicznych były analizy źródeł i wydobywanie z nich informacji (np. analizy map, analizy środowiska naturalnego) oraz metody poszukiwawcze (terenowe). Wykopaliska to jedna z najważniejszych metod stosowanych w archeologii. Wiąże się ona jednak z destrukcyjną działalnością człowieka – w procesie badań część stanowiska archeologicznego ulega zniszczeniu. Tego eksperymentu nie da się powtórzyć, a ponadto najczęściej jest on czasochłonny. W dzisiejszych czasach, by ochronić istniejące oraz rozpoznać nowe stanowiska archeologiczne, eksploratorzy poszukują alternatywnych i niedestrukcyjnych metod pozyskiwania informacji na temat interesujących ich obszarów. Jedną z najbardziej docenianych, a zarazem zaskakująco precyzyjnych metod jest lotniczy skaning laserowy (LiDAR). LiDAR jest jedną z najnowocześniejszych metod pozyskiwania informacji na temat terenu. Jest to jedyna technologia, która w stosunku do tradycyjnych metod w nieporównywalnie krótkim czasie pozwala na przeprowadzenie badań na rozległych terenach, włącznie z dokumentacją tego, co znajduje się pod koronami drzew. Lasy porastają ok. 30% powierzchni Polski. Do niedawna nie istniał sposób, który pozwoliłaby archeologom na przeprowadzenie dokładnych, a zarazem szybkich badań na terenach podmokłych czy zalesionych. Dzięki unikalnej właściwości skaningu lotniczego – przenikania przez szatę roślinną – metoda ta stanowi idealne rozwiązanie dla terenów wcześniej uznawanych za niedostępne. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, firma ProGea Consulting oferuje szeroki wachlarz usług związanych z generowaniem produktów i pozyskiwaniem informacji niezbędnych do dalszych badań i analiz archeologicznych. Świadczymy usługi związane z dystrybucją danych LiDAR (udostępnionych w ramach państwowego projektu ISOK), jak również wykonujemy prace na przekazanych nam chmurach punktów. W zależności od oczekiwań Klienta produkty wykonujemy w środowisku Microstation (aplikacje Terrasolid) i/lub ArcGIS. Oferta może obejmować usługi takie jak:
- automatyczna oraz manualna klasyfikacja chmury punktów;
- filtracja nieprzydatnych klas (np. roślinność, low points);
- generowanie produktów: Numeryczny Model Terenu, Numeryczny Model Pokrycia Terenu, relief cieniowany.
Oferowane przez nas produkty stanowią najlepsze źródło do obserwacji i lokalizacji trudno dostępnych obiektów o własnej formie terenowej. Główne obszary działań, jakich się podejmujemy to:
- wykrywanie pozostałości stanowisk archeologicznych, fortów, pozostałości instalacji militarnych, kopców strażniczych itp.
- lokalizacja trudno dostępnych obiektów (np. wały, kurchany, grodziska);
- pozyskiwanie informacji terenowych na terenach zalesionych oraz tam gdzie roślinność utrudnia obserwację;
- wykrywania nowych obiektów zabytkowych oraz ich dokładnego dokumentowania w postaci cyfrowej;
- weryfikacji dotychczas rozpoznanych stanowisk archeologicznych oraz innych obiektów związanych z działalnością człowieka w przeszłości.