Terrasolid European Users’ Event 2015

W dniach 03-06.02.2015 odbywa się w Pradze coroczne spotkanie użytkowników oprogramowania Terrasolid European Users’ Event 2015. Podczas treningu z nowymi wersjami oprogramowania największy nacisk położono na technologie Mobilnego Skanowania Laserowego (MLS) ze względu na rozwój tego sektora rynku LiDAR. Uczestnicy spotkania mają możliwość zapoznania się z nowymi funkcjonalnościami oprogramowania Terrasolid jak automatyczne wykrywanie w chmurze punktów mobilnego skanowania laserowego poruszających się obiektów – samochodów i ludzi czy też z nowymi wersjami oprogramowania TerraStereo oraz Spatix umożliwiającego wykorzystanie środowiska edycji wektorów 3D na chmurze punktów LiDAR. Na życzenie wielu użytkowników pojawił się warsztat na temat przetwarzania chmur punktów generowanych metodami steromatchingu zdjęć lotniczych UAV wykonywanych przy wykorzystaniu oprogramowania Terrasolid.

Podczas spotkania zapowiedziano także 64 bitową wersję Terrasolid (obecnie można już testować wersję Beta)  co jest jednak w głównej mierze uzależnione od opublikowania Microstation CONNECT Edition 64 bit (prawdopodobnie w pierwszej połowie 2015 roku). Nowe 64 bit wersje znacząco poprawią pracę z chmurą punktów (zwiększenie wielkości bloków do 100 mln punktów; około 5x więcej niż w poprzedniej wersji; wartość maksymalna do 1 mld punktów).  

W trakcie spotkania odbyły się również prezentacje innych firm z sektora LiDAR takich jak Tripoint  czy Optech. Pierwsza z nich zaprezentowała produkt POINTSCENE do wizualizacji i dokonywania pomiarów w chmurze punktów LiDAR wyłącznie przez przeglądarkę internetową (bez wtyczek). Aplikacja adresowana do wszystkich potencjalnych użytkowników oferuje udostępnienie danych do pracy w grupie, zabezpieczony dostęp do dużych zestawów danych na serwerach zewnętrznych lub klienta, przekroje i widoki izometryczne, zaimplementowaną nawigację Google Maps oraz Openlayers a także szerokie możliwości wyświetlania wektorów i klas obiektów w chmurze punktów LiDAR (RGB). Firma Optech zaprezentowała najnowocześniejszy skaner wielospektralny Titan ALTM wykorzystujący 3 zakresy promieniowania o szerokich zastosowaniach środowiskowych (mapowanie dna zbiorników wodnych oraz zbiorowisk roślinnych).

W spotkaniu wzięło udział około 120 osób w tym kilkanaście z Polski z firm (m. in. ProGea Consulting, KPGeo, COWI Polska) oraz z sektora nauki. Następne spotkanie odbędzie się za rok w Laponii (Finlandia).