Międzynarodowa nagroda dla Ricoh

Aparaty fotograficzne z GPS i elektronicznym kompasem Ricoh G700SE otrzymały prestiżową, międzynarodową nagrodę „iF product design award 2011”. Wśród wyróżnionych z ponad 2 500 produktów z 43 krajów znajduje się również aparat fotograficzny Ricoh GXR. Nagroda „iF design award” jest przyznawana m.in. za design i funkcjonalność produktów. 

Nagrodzony model G700SE posiada wbudowany GPS i elektroniczny kompas, dzięki czemu każde zdjęcie posiada zarówno swoje położenie geograficzne, jak i kierunek wykonywania fotografii (możliwość dodatkowego opisu każdego zdjęcia). Aparat może się łączyć z innymi urządzeniami za pomocą sieci bezprzewodowych WLAN oraz Bluetooth. Do aparatu można dołączyć również dalmierz laserowy, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pozycji nie fotografa, a fotografowanego obiektu. Sprzęt jest odporny na wodę i kurz, dzięki czemu sprawdza się podczas pracy w terenie.
Model GXR został uhonorowany za innowacyjne rozwiązanie wymiany obiektywu, matrycy i procesora. Jest to bardzo nietypowe rozwiązanie jak na aparaty cyfrowe, ponieważ wymiana była dotychczas domeną tzw. lustrzanek cyfrowych.