Gęste chmury 3D nad stolicą Tatr

W ostatnim czasie geoportal LiDAR Server (www.LiDARServer.com) został wzbogacony o dane archiwalne lotniczego skanowania laserowego (ALS) przeprowadzonego w 2007 roku przez ProGea Consulting dla obszaru Zakopanego i Gubałówki. Dane pozyskiwano przy wykorzystaniu skanera RIEGL Q560 (full waveform) przy gęstości około 6 punktów na 1m2. Prezentowany fragment chmury punktów został automatycznie sklasyfikowany w oprogramowaniu Terrasolid, wyodrębniając klasy: grunt, niską, średnią i wysoką roślinność oraz zabudowę. Dodatkowym atrybutem prezentowanej chmury jest intensywność odbicia promienia lasera od obiektu oraz wartość RGB pochodząca z ortofotomap lotniczych z PZGiK (Zezwolenia Marszałka Województwa Małopolskiego nr 19/2011).

Aplikacja LIDAR Server (QCoherent) idealnie nadaje się do wizualizacji, dystrybucji oraz kontroli jakości terabajtów chmur punktów pochodzących z lotniczego (ALS), bądź mobilnego (MMS) skaningu laserowego. Rozwiązanie LIDAR Server jest łatwym i szybkim do wdrożenia narzędziem geoinformatycznym z zakresu internetowych serwisów mapowych. Aplikacja zapewnia dostęp do baz danych poprzez usługę WMS (Web Map Service – pełna zgodność ze standardami OGC), przez co znajduje szerokie zastosowanie w wielu programach GIS, przeglądarkach internetowych, czy też w środowisku 3D (np. Google Earth). Aplikacja LIDAR Server umożliwia użytkownikom pobieranie chmur punktów w formacie LAS (ASPRS) poprzez interaktywnie definiowany wielobok. Chcesz wiedzieć więcekliknij w ten link.

Producentem oprogramowania LiDAR Server jest firma QCoherent, która w swojej ofercie posiada oprogramowanie typu desktop służącego do wizualizacji i przetwarzania danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego (LP360, Classify, Extractor). Oprogramowanie to, dedykowanego jest dla użytkowników GIS pracujących w środowisku oprogramowania firmy Esri. Nasza firma jest wyłącznym dystrybutorem tego oprogramowania w Polsce i w Krajach Bałtyckich.

GALERIA